Porady

Pewnie nie raz zastanawiałeś się jak uchronić swoją pociechę przed atakiem pedofila. Na pewno już szukałeś programów, które pomogą Ci sprawdzić kto siedzi po drugiej stronie komputera- nie tędy droga. Najlepsze co możesz zrobić to usiądź i porozmawiaj ze swoim dzieckiem. To najskuteczniejsza ochrona jaką możesz dać dziecku.

Bodajże zastanawiasz się jak zacząć taką rozmowę? I jak zareaguje na to Twoje dziecko. Na pewno musisz przygotować się, że to bardzo trudna rozmowa, pojawi się wiele pytań ze strony malucha.
Rola rodzica jest ogólnie wyjątkowo trudna więc rozmowa na temat pedofilii to kolejna kłoda którą musimy ominąć z podniesioną głową. Trudność konwersacji zależy od wieku dziecka oraz od relacji jaką wypracowałeś sobie z dzieckiem do tej pory.

Bardzo często nasze dziecko daje znać, że coś jest nie tak. Chodzi przygnębione, snuje się po kątach jest mało mowne czy nie chce jeść. Jednak nam rodzicom nie przyjdzie do głowy że dziecko może mieć problem, bardziej myślimy że jak każde dziecko nasza pociecha ma po prostu kaprys, humor. To kolejna bardzo ważna rzecz- nie ignoruj wyżej wymienionych sygnałów bo skutek tego może być godny pożałowania. Także głowa do góry, zmotywuj się do rozmowy. Podejdź do dziecka jak przyjaciel, kumpel tylko tak osiągniesz sukces.

Następna istotna rzecz jaką powinieneś zapamiętać to to że pod żadnym warunkiem nie możesz w rozmowie krzyczeć, podnosić głosu ani grozić, straszyć. To tylko pogorszy dotychczasową sytuację, bo jak każde dziecko, Twoje po prostu zrobi Ci na złość i ominie Twoje postawione zasady. Dobrym sposobem jest także postawienie się w roli tzw. „głupka komputerowego”, może i tak jest że się nie znasz na komputerze, ale jeśli jest odwrotnie to po prostu udawaj że chcesz aby Twoje dziecko pokazało Ci świat komputerowy. Nie wstydź się tego,że to dla Ciebie czarna magia. Komputer w dzisiejszych czasach jest bardzo przydatny, wręcz nie da się bez niego funkcjonować.

Z góry powiedz dziecku że w tych tematach jesteś zielony, to pomoże i Tobie i dziecku. Dziecku dla tego że poczuje się potrzebne a Tobie dlatego, że maluch będzie chciał Ci pomóc- dochodzi do współpracy.

Zadawaj dużo pytań, jak włączyć przeglądarkę i w jakie strony wchodzić? Co Twoje dziecko poleca i gdzie poznaje nowych znajomych bo Ty też byś chciał. Oczywiście to wszystko musi odbyć się stopniowo tak aby potomek nie zorientował się czemu tak nagle zacząłeś się interesować siecią. Nie możesz dopuścić aby maluch poczuł się sprawdzany czy kontrolowany. Nie znaczy to jednak że nie możesz wprowadzić pewnych ograniczeń.

Stań się dobrym kumplem swojego malucha tak aby otworzył się przed Tobą i zabrał Cię w wirtualną podroż, może zechce zapoznać Cię z nowo poznanymi osobami. W takiej sytuacji powoli dąż do meritum sprawy czyli zacznij powoli tłumaczyć że potencjalny nowy kolega Franek ,który ma 14 lat może być starszym panem o imieniu Bolek, który nie lubi dzieci. Samo to zdanie da dziecku do myślenia. Wytłumacz czemu taki pan Bolek ma podawać się za kogoś innego? Odpowiedz wtedy że są ludzie którzy chcą mieć dzieci dla siebie.

No dobrze rozmowę masz za sobą! Czas na zasady, najważniejsza zasada to całkowity zakaz spotykania się z nieznajomymi poznanymi w sieci. Wytłumacz że spotkania w realu mogą doprowadzić do tragedii, ale wiedz że sam zakaz niczego nie załatwi bo dziecko jak będzie chciało się spotkać to i tak się spotka i raczej Ciebie nie poprosi o towarzystwo. Pewnie myślisz i co teraz?
Teraz możesz tylko dać wskazówki:

1.Niech zawsze spotkanie odbędzie się w miejscu publicznym, wyjaśnij że to tak zapobiegawczo bo jeśli nasz mały milusiński wyczuje jakieś zagrożenie może nie podejść do osoby
2.Niech zawsze zabierze ze sobą koleżankę lub kolegę dla towarzystwa.

Jeśli już etap spotkań masz za sobą przejdźmy do ustawienia komputera. Jeżeli umieścimy komputer u dziecka w pokoju to automatycznie zabieramy sobie możliwość wglądu. Dlatego z góry powinno mieć miejsce ustalenie że komputer np. stoi w salonie i jest on wspólny. Masz tedy możliwość zerknięcie przechodząc obok.

Pamiętaj aby w kółko do znudzenia powtarzać dziecku, że jeśli masz jakiś problem to zawsze może liczyć na Ciebie. Pamiętaj że to jest właśnie ta chwila gdzie wiesz czy dziecko Ci ufa czy nie. Zawsze powiedz „ dobrze zrobiłeś przychodząc do mnie”. Kiedy wypracujecie sobie takie relacje w sumie możesz już być spokojny, bo gdy Twój milusiński będzie mieć problem to wiesz że przyjdzie właśnie do Ciebie.

Jeżeli sam nie jesteś w stanie opanować sztuki komputera albo masz wątpliwości pytania – to szukaj pomocy u fachowców.

Czasami sytuacja wymyka się spod kontroli rodzicom... np. dziecko samowolnie chodzi po internecie i w pewnym momencie widzi swój ulubiony film...i kliknie pobierz, okazuję się że właśnie ściągnęło pirackie oprogramowanie a za kilka dni zapuka policja z nakazem przeszukania, pamiętajmy aby zawsze śledzić ruchy naszego dziecka, szczególnie małego.

10 kroków bezpiecznego korzystania z Internetu



1.Staraj się mieć z dzieckiem relacje partnerskie na tyle aby zabierało Cię w podróż wirtualną. Żeby z chęcią chwaliło się nowymi stronami oraz nowo poznanymi ludźmi.
2.Określ dziecku czas który może poświęcić na zajęcie przy komputerze np. godzinka dziennie.
3.Koniecznie zainstaluj program antywirusowy oraz firewall-em.
4.Kategorycznie zabroń dziecku spotykania się z nieznajomymi w rzeczywistości. Możesz powiedzieć „zawsze powiedz mi o tym.. ja Ci nie zabronię spotkania ale dla bezpieczeństwa Cię zawiozę ”.
5.Rozmawiaj szczerze z dzieckiem, opowiedz jakąś sytuację gdzie zwabiono dziecko i stała by się krzywda gdyby nie pomoc. Dzieci mają sporą wyobraźnię. Także taką opowieść wezmą sobie głęboko do serca.
6.Naucz dziecko że szacunek do innych osób oraz dobre zachowanie obowiązują nie tylko w rzeczywistości ale także w sieci.
7.Zabroń dziecku ściągania czegokolwiek bez Twojej zgody. Ponieważ za użycie materiału do których nie ma się praw autorskich jest karane.
8.Zadbaj o legalne oprogramowanie w komputerze. Windows jest drogim oprogramowaniem ale jest jeszcze Linux który jet za darmo a jest tak samo wydajny jak Windows.
9.Czasami przegoń milusińskiego od komputera i wybierzcie się na wspólną wycieczkę, niech wie że komputer to nie jedyna rozrywka.
10.Zawsze jeżeli masz wątpliwości co do danej sytuacji poradź się fachowca albo wyłącz komputer.

Słowniczek pojęć:

- NETYKIETA- to zbiór w którym znajdziemy zasady dobrego zachowania w internecie.
- FIREWALL- zabezpieczenie przed różnymi wirusami i piractwem.
- WEB 2.0- określenie serwisów internetowych na których dominuje treść wystawiona przez użytkowników.
- PROGRAM ANTYWIRUSOWY- to program który uchroni nasz komputer przed wirusami. Oczyści oraz będzie zapobiegał zniszczeniu danych na komputerze.
- LINUX- oprogramowanie typu Windows także legalne jednak darmowe.
- TROLLING- stosowanie obraźliwych słów oraz niestosownych wyrażeń na portale społeczne.
- SPAM- niechciane elektroniczne wiadomości.

Pamiętaj, jeżeli masz wątpliwości lub pewność że po drugiej stronie siedzi pedofil, nie przeganiaj go na własną rękę! Zgłoś sprawę Policji gdyż to uchroni również inne dzieci.